« توانبخشی »

 

واحد توانبخشی بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) دارای 4 بخش فیزیوتراپی، کاردرمانی (ذهنی و جسمی)، گفتاردرمانی، شنوایی­ سنجی می باشد.

در حال حاضر سرکارخانم  نسرین خاکی  (فیزیوتراپیست و کارشناس ارشد حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی) مسئول واحد توانبخشی بیمارستان حضرت علی اصغر می باشند.

نحوه نوبت دهی به بیماران واحدهای مختلف توانبخشی: با تعیین وقت قبلی پس از ارائه دستور یا نسخه پزشك به صورت حضوري يا تلفني

نحوه پذیرش:

  • ارائه دستور پزشک یا نسخه پزشك معالج
  •  مراجعه به واحد مربوطه در کلینیک توانبخشی (در صورتي­كه بيماران به تنهايي قادر به حركت نباشند يا بيماري خاصی داشته باشند حضور يك همراه الزاميست.)
  • مراجعه به صندوق جهت پرداخت هزینه
  • ارائه قبض پرداختی به واحد مربوطه در کلینیک توانبخشی، جهت ارائه خدمات

 

تلفن تماس بیماران با واحد: 23046362

 

مراجعین محترم دقت داشته باشید ساعات کاری واحدهای مختلف کلینیک توانبخشی متفاوت است در توضیحات مربوط به هر واحد ساعات کاری نیز مشخص شده است.

 

واحد فیزیوتراپی

واحد فیزیوتراپی بیمارستان حضرت علی اصغر  در سال 1388  راه ­اندازی شده است و در طبقه زیر همکف قرارگرفته است و دارای  2 پرسنل می باشد. این واحد به بیماران بستری در بیمارستان خدمات متنوعی ارائه می­دهد که عبارتست از:

فیزیوتراپی در بیماران تنفسی شامل اصلاح الگوی تنفسی، تقویت عضلات سیستم تنفسی و تخلیه ترشحات داخل ریه و مجاری تنفسی و همچنین تحریک رفلکس سرفه و آموزش روشهای تنفسی و تمرینات تنفسی می باشد و همچنین آموزش وضعیت های خاص برای تخلیه ترشحات از ریه می باشد. درمان در بیماران قلبی شامل بهبودی وضعیت بیمار و نیز افزایش کارایی سیستم قلبی عروقی که از جمله موارد قلبی تنفسی عبارتند از جراحی در ناحیه قفسه سینه، ضعف در عضلات سیستم تنفسی، شکستگی دنده ها، بیماریهای تنفسی مثل پنومونی یا ذات الریه، آمبولی ریه، آبسه ریه، برونشکتازی، برونشیت مزمن، آمفیزم و آسم و سرطان عناصر تنفسی و غیره.

فیزیوتراپی بیماران بستری در  بخش های ویژه از جمله ICU و NICU که شامل فیزیوتراپی تخصصی بیماران وابسته به دستگاه ونتیلاتورمی باشد نیز ازجمله فعالیت های تخصصی این واحد است.

پرسنل واحد: خانم نازنین نخعی (کارشناس ارشد فیزیوتراپی)

 

ساعات کاری همه روزه از ساعت 7/30 صبح الی  14بعداز ظهر به جز ایام تعطیل است.

این بخش با کلیه بیمه های مکمل طرف قرارداد بوده و با استفاده از کادر مجرب و با سابقه در خدمت بیماران می باشد.

 

واحد کاردرمانی

واحد کاردرمانی بیمارستان حضرت علی اصغر در ساختمان اصلی و طبقه زیر همکف قرار گرفته است و خدمات کاردرمانی  در دو بخش ذهنی-روانی و کاردرمانی جسمی-حرکتی  به کودکان بستری در بخش ­ها و مراجعه کنندگان سرپایی ارائه می ­شود.

1- بخش ذهنی-روانی

اختلالات کودکان در بخش ذهنی-روانی

کمتوانی ذهنی، اختلالات یادگیری، اختلالات طیف اتیسم، نقص توجه و بیشفعالی، سندرم های مادرزادی و ژنتیکی، اختلالات رفتاری، اضطرابی و سایر اختلالات روانپزشکی کودکان

 

رویکردهای ویژه کاردرمانی در این بخش

افزایش سطح توجه، تمرکز و تحمل کاری، بهبود مهارتهای شناختی )شناخت مفاهیم،توجه، حافظه و...(

یکپارچگی حسی )لامسه، تعادل، حس عمقی،بینایی ، شنوایی(، تقویت مهارتهای حرکتی ظریف ماننددستخط، گرفتن و رها کردن اشیاء، افزایش تعاملات اجتماعی، ارتباطی و هیجانی، افزایش انگیزه، اعتماد به نفس و حمایت جهت حضور فعال در فعالیتهای اجتماعی و فعالیتهای روزمره زندگی، رفتاردرمانی و درمانهای شناختی رفتاری، بازی درمانی

 

2- بخش جسمی- حرکتی

اختلالات کودکان در این بخش

انواع اختلالات مربوط به سیستم عصبی نظیرتأخیرهای تکاملی، انواع فلج مغزی، آسیبهای مغزی و نخاعی، تشنج و اختلالات حرکتی مثل تیک و کره، نوزادان پرخطر و نارس، ناهنجاریهای مادرزادی دستگاه عصبی مرکزی، سندرمهای ژنتیکی، اختلالات عصبی عضلانی نظیر دیستروفیهای عضلانی، اختلالات ارتوپدیک و اسکلتی عضلانی، ختلالات روماتولوژیک

 

اهداف ویژه کاردرمانی در بخش جسمی-حرکتی کودکان عبارت است از:

تسهیل رشد مراحل حرکتی درشت  )نشستن،ایستادن، راه رفتن و (... و ظریف  )گرفتن، دستکاری اشیا و...(

تعدیل توان عضلانی و تعدیلسازی حسی

بهبود کنترل و قدرت عضلانی و تقویت

هماهنگی های حرکتی

افزایش و حفظ دامنه حرکتی مفاصل

اصلاح دفورمیتیها، کانترکچرها و اصلاح پوسچرهای نامتقارن از طریق پیشنهاد وسایل کمکی )شامل انواع ارتزها نظیر اسپلینت، بریس، کلاژ، کفش و کفی طبی، واکر، ویلچر(

بهبود حرکات چشمی، توجه بینایی، ثبات بینایی، تعقیب بینایی و...

بهبود و تقویت مهارتهای تغذیه ای )مکیدن وبلع(

آموزش و مشاوره در زمینه فعالیتهای روزمره و مهارتهای خودیاری به کودک و والدین و ایجاد تطابقات لازم در محیط منزل، چگونگی حمل کودک، نحوه تغذیه و....

 

پرسنل واحد

خانم دکتر سمانه اسماعیلی (دکترای تخصصی کاردرمانی)

خانم مهری بیرام ­دوردی ­نژاد (کارشناس کاردرمانی)

 

ساعات کاری همه روزه از ساعت 7/30 صبح الی  14بعداز ظهر به جز ایام تعطیل است.

مدت زمان درمان

مدت زمان درمان برای هر جلسه درمانی 45 دقیقه می باشد (طبق صلاح­دید درمانگر با توجه به شرایط بیمار زمان درمان قابل تغییر خواهد بود) و تعداد جلسات نیز بستگی به دستور پزشک یا میزان بهبودی بیمار دارد.

 

 

واحد شنوایی سنجی

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) می باشد.