« معرفی و تاریخچه »

 

 

معرفی و تاريخچه بيمارستان

 

بیمارستان کودکان حضرت علی ­اصغر (ع) در سال 1343 با عنوان «شهرآزاد» راه‌اندازی شد. بیمارستان در زمینی به مساحت 5130 مترمربع و زیربنای 8500 متر مربع احداث شد و مدیریت آن با خانم نیّره شیوا بود که با جذب نیکوکاران، هزینه‌های بیمارستان را تأمین می‌کرد. کم‌کم پزشکان معتبر کشور، جذب بیمارستان شدند. پزشکانی مانند دکتر احمد مشعوف فوق­تخصص نفرولوژی کودکان، دکتر شکرالله یوسفی پاتولوژیست، دکتر عباس خالصی جراح کودکان، دکتر‌هادی سماعی فوق­تخصص نوزادان و دکتر پروانه وثوق فوق­تخصص خون و سرطان کودکان.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بیمارستان به نام حضرت علی ­اصغر (ع) تغییر نام یافت و تحت پوشش سازمان منطقه ­ای بهداری استان تهران درآمد و به‌صورت یک بیمارستان دولتی فعالیت خود را ادامه داد. در این سال‌ها بیمارستان توسط دکتر شکر الله یوسفی و سپس دکتر امان­الله احسانی متخصص کودکان اداره شد.

 در سال 1365 با تشکیل دانشگاه‌ علوم پزشکی ایران، تحت پوشش این دانشگاه قرار گرفت و دانشجویان پزشکی، انترن‌ها و دستیاران، برای سپری کردن دوره‌های آموزشی مربوطه به این مرکز اعزام شدند. در سال 1371، در رشته‌های فوق تخصصی نوزادان، جراحی کودکان، خون و سرطان کودکان، غدد کودکان و نفرولوژی کودکان بخش‌های آموزشی به تربیت دستیاران فوق تخصصی در این رشته‌ها پرداختند و کمک اساسی به استان‌های مختلف کشور شد، به نحوی که در حال حاضر در اغلب استان‌های کشورفارغ­ التحصیلان این مرکز به­ عنوان متخصص یا فوق تخصص، مشغول خدمت هستند.

در سال 1375 بخش‌های گوارش کودکان، اعصاب کودکان، دندان­پزشکی کودکان و دیالیز به بخش‌های موجود اضافه شد. تأسیس خوابگاه وسیع دستیاران و انترن‌ها از اقدامات این دوران بود. در سال 1383، دکتر سید جواد نصیری فوق­تخصص جراحی کودکان، ریاست بیمارستان را به عهده گرفتند. در دوران ریاست ایشان بخش‌های  PICUو NICU توسعه یافت و بخش روان­پزشکی آغاز  به ­کار نمود. در این دوره، بنیاد خیریه کامرانی با در اختیار گذاشتن یک طبقه از ساختمان گامانایف، امکان انتقال کلیه درمانگاه‌های فوق ­تخصصی را به یک محل مناسب و استاندارد فراهم کرد. در طی این دوره با تلاش کادر بیمارستان اعم از مدیریت وقت، مترون و پرستاران و همه پرسنل فضاهای فیزیکی اتاق عمل، بخش خون، بخش جراحی و بخش جنرال به­ طور کامل بازسازی و تجهیز شدند.

از مهر سال 1392 و چند ماه پس از انتزاع دانشگاه تهران و ايران تا حال حاضر رياست بيمارستان را خانم دكتر طلاچيان و مديريت آن را آقاي رضا پورسمائي بر­عهده گرفته‌اند. پائیز سال 92، واحد راديولوژي نيز با پي­گيري‌هاي مستمر مسئولين و با همت خيرين محترم بازسازی و با دستگاه‌هايDR ، PACS و CR تجهيز گرديد. در اواخر سال 92، نوسازی و تجهيز بخش PICU بيمارستان به اتمام رسید و با افزايش ظرفيت به 20 تخت، مورد بهره‌برداري قرار گرفت. در سال 93، بخش اورژانس بيمارستان تخريب شده و براساس استانداردهاي موجود بازسازي شد. هم­چنين، واحد دندان‌پزشكي جديدي ساخته شد و با افزايش ظرفيت از يك يونيت به سه يونيت دندان‌پزشكي به ارائه خدمت با كيفيت بهتر به مراجعين عزيز پرداخته است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به بیمارستان حضرت علی اصغر (ع) می باشد.